Erb

Tlačouní erb - symbol, který Tlačouny spojuje. Poté, co se Tlačouni začali pravidelně scházet, padl návrh, abychom vymysleli vlastní originální tlačouní erb, který bude umístěn na tlačouní vlajce. Návrhu se ujal Tlačoun Konef, který sestavil předběžnou podobu vlajky a tu poté konzultoval s ostatními Tlačouny.

Na společném rokování byla dohodnuta konečná podoba erbu, kterou Tlačoun (fun)Thomas převzal a postaral se o její grafické doladění a výrobu vlajky s erbem. Vlajky byla poprvé vyvěšena na 2. Všetlačounském sletu a zaznamenala veliký úspěch. Od té doby je vlajka pravidelnou součástí Všetlačounských sletů a může být kdykoli k dispozici také při významných akcích i mimo Všetlačounský slet, kterých se Tlačouni účastní.

Erb a jeho součásti

Erb byl sestavena podle pravidel, která popisuje heraldika. Základ erbu tvoří jediná povinná součás, tedy prostřední erbové pole. To je rozděleno na čtyři pole.

  1. Pravé horní modro-bílé pole znázorňuje vlajku města Kolína. Tento prvek byl vybrán z důvodu, že všichni Tlačouni se potkali v Kolíně.
  2. V levém horním poli je vyobrazen Český lev – symbol České republiky. Tento prvek byl vybrán z důvodu, že všichni jsme Češi a můžeme tuto vlajku použít i v zahraničí.
  3. V pravém dolním poli je umístěna tlačenka s cibulí. Tento prvek, tedy tlačenka s cibulí stál u zrodu názvu – Tlačouni
  4. V levém dolním poli je umístěn erb obce Milovice u Hořic. Tento prvek byl vybrán z důvodu, že právě v kempu této obce proběhl historicky 1. Všetlačounský slet a tato tradice se každoročně opakuje.
  5. Vrchní část erbu tvoří tzv. Šlechtická koruna. Ta byla vybrána podle příjmení jednoho z tlačounů – Honzy Šlechty. Její podoba i název je skutečnou verzí pravé šlechtické koruny.
  6. V erbu jsou dalším použitým prvkem tzv. štítonoši. Jako štítonoši byl vybrán houslový klíč. Tento symbol je z důvodu, že všichni Tlačouni se potkali v Základní umělecké škole v Kolíně a hudba je zde zastoupena právě houslovým klíčem. Štítonoš na pravé straně erbu je zrcadlově otočený z důvodu zachování symetrie celého erbu. Dodává tak erbu celistvost.
  7. Ve spodní části se nachází poslední prvek tzv. motto s nápisem Tlačouni